0%
Still working...

Zubara Fort – starożytna atrakcja na północy Kataru

Zubara Fort - starożytne miasto na północy Kataru

Katar to nie tylko atrakcje zlokalizowane w stolicy Doha. Wbrew pozorom na terenie całego państwa znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc o dużym znaczeniu historycznym, które każdego roku przyciągają turystów z całego świata. Jednym z nich bez wątpienia jest Zubara Fort, który znajduje się w północno-zachodniej części półwyspu. To starożytna atrakcja, która pełni również rolę wykopalisk archeologicznych, gdzie wciąż prowadzone są prace. 

Czym jest Zubara Fort?

Zubara Fort leży na terenie Az Zubarah. Tym mianem określa się starożytne arabskie miasto, które znajduje się około 105 kilometrów na północny zachód od Doha. Położone jest w gminie Al Shamal i pełni ważną rolę dla całej kultury arabskiej. Początki tego miejsca sięgają starożytności, gdy handlarze z Kuwejtu zbudowali miasto. Bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych na Półwyspie Arabskim ośrodków handlowych i portem rybackim. Od 2013 całe miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi ono największy zabytek w Katarze. 

W 1938 roku w mieście zbudowano wojskową twierdzę Zubara Fort, co jeszcze bardziej rozsławiło okolicę. Pomysłodawcą oraz głównym nadzorcą całego projektu był szejk Abdullah bin Jassim Al Thani. Przez lata Zubara Fort pełnił rolę fortecy wykorzystywanej przez katarskie wojsko oraz policję. Siły zbrojne odpowiadały za ochronę tej części wybrzeża Półwyspu Arabskiego. Jeżeli chodzi o Zubara Fort, Katar i jego mieszkańcy są dumni z tego zabytku i chętnie go odwiedzają. W momencie, gdy obiekt stracił swoje militarne znaczenie, to utworzono w nim muzeum. Niestety warunki przechowywania eksponatów okazały się nieodpowiednie i w 2010 roku podjęto decyzję o przeniesieniu większości z nich do Doha. Obecnie twierdza odwiedzana jest przy okazji wizyty w starożytnym mieście Az Zubara. 

Jak dojechać do Zubara Fort?

Optymalnym wyborem w zakresie dojazdu do Zubara Fort będzie skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki. Taką bez trudu można znaleźć w Doha oraz w innych głównych miastach Państwa Katar. Warto mieć jednak na uwadze, że na zwiedzanie obiektu łącznie z dojazdem, trzeba przeznaczyć cały dzień. Szczegółowe informacje dotyczące rozkładu wycieczek, a także ich ceny, można uzyskać na miejscu w bezpośrednim kontakcie z biurem podróży. Wydaje się, że na czas Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej będzie panował wzmożony ruch na trasie Doha – Zubarah. Miejsce przypadnie do gustu wszystkim pasjonatom historii militarnej i nie tylko. Przed wyjazdem do Zubara Fort zadbaj o zapas żywności oraz przede wszystkim wody pitnej. 

Recommended Posts