0%
Still working...

Al Koot Fort – historyczna forteca w sercu Doha

Al Koot Fort - historyczna forteca w sercu Doha

Wojskowa forteca Al Koot Fort położona w centralnej części stolicy Kataru to jedna z charakterystycznych atrakcji dla tego miejsca. Początkowo warownia pełniła funkcje obronne, a z czasem została przekształcona w muzeum, które z powodzeniem działa do dziś. Kiedy powstało Al Koot Fort w Doha, jakie obecnie spełnia funkcje i jak dotrzeć do tego miejsca? Sprawdźmy.

Al Koot Fort – kiedyś i obecnie

Miejsce to znane jest również jako Doha Fort. Forteca wojskowa o znaczeniu historycznym powstała w 1927 roku z inicjatywy szejka Abdullaha bin Jassima Al Thaniego (znanego również jako Abdulla bin Qassim Al Thani). Pomysłodawca historycznej wojskowej warowni w centrum Doha rządził państwem Katar w latach 1913-1949, po czym abdykował. Z czasem Al Koot Fort w Doha przestał pełnić swoje pierwotne funkcje i został przekształcony w muzeum.

Zbiory znajdujące się obecnie w tym dużym muzeum mogą robić wrażenie. Przede wszystkim jest to miejsce wielotematyczne, w którym pomysłodawcy chcieli pokazać dzieje i charakterystyczne aspekty życia Katarczyków. W murach fortu można podziwiać m.in. lokalne tradycyjne wyroby rzemieślnicze, produkty codziennej potrzeby, zdjęcia codziennego życia Katarczyków z różnych epok oraz wiele innych przedmiotów. Na szczególną uwagą zasługują łodzie i sprzęt rybacki, ponieważ tradycja połowów w Doha do dziś pełni ważną rolę w lokalnej kulturze. Ponadto Al Koot Fort mieści w sobie również: ozdoby gipsowe, rękodzieło oraz obrazy i ilustracja przedstawiające pracę katarskich rzemieślników i życie codzienne społeczności.

Miejsce udostępnione jest do zwiedzania tylko po wcześniejszym umówieniu się.

Jak dotrzeć do Al Koot Fort?

Dawna wojskowa forteca zlokalizowana jest w niedalekiej odległości od największego targu w Doha, czyli Souq Waqif. Aby dotrzeć do muzeum, wystarczy dojechać złotą linią metra do stacji Souq Waqif. Następnie spacerem przejść około 500 metrów wzdłuż ulicy Ali Bin Abdullah St i skręcić prawo w kierunku portu. Droga zarówno z lotniska międzynarodowego Hamad, jak i z centrum miasta nie będzie długa. Alternatywą może być dojazd taksówką.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Ostateczny czas zwiedzania Al Koot Fort w Doha zależy od indywidualnych preferencji turysty. Szybkie przejście muzeum i pobieżne zapoznanie się z eksponatami zajmie dosłownie 1-2 godziny. Jeżeli zdecydujesz się na zagłębienie się w daną tematykę i zainteresują Cię opisy eksponatów, a także materiały audiowizualne, to wizyta w muzeum może się przedłużyć. Fort w Doha powinien należeć do jednych z chętnie odwiedzanych miejsc w stolicy Kataru podczas Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej.

Recommended Posts