0%
Still working...

Lusajl – co warto zobaczyć? Atrakcje, zwiedzanie i piłkarska arena

Lusajl - co warto zobaczyć

Jednym z miast gospodarzy tegorocznych Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej jest Lusajl. To niezwykle młode miasto, które zostało założone dopiero w 2006 roku i stanowi bezpośrednie zaplecze mieszkaniowe, wypoczynkowe i handlowe dla nieodległej stolicy Kataru. Z punktu widzenia kibiców piłkarskich miasto to ma duże znaczenie, ponieważ w nim zostanie rozegrany wielki finał Mistrzostw Świata w Katarze.

Lusajl – najważniejsze informacje

Powstanie miasta Lusajl to potwierdzenie tego, że dla Katarczyków nie ma rzeczy niemożliwych. Miasto powstało na pustyni około 15 kilometrów od centrum stolicy Doha. Jego łączna powierzchnia to około 35 km² i przygotowywano je z myślą o zapewnieniu zaplecza infrastrukturalnego dla 250 tysięcy osób. Ostatecznie miasto jest w stanie pomieścić nawet 450 tysięcy osób, choć wciąż liczba mieszkańców nie zbliżyła się do tych założeń. Lusajl to miasto, które powstało na potrzeby mistrzostw świata w piłce nożnej. To przeogromna inwestycja, która ciągle jest w toku, dlatego w tym momencie trudno mówić o ukończonym projekcie infrastrukturalnym. Mimo tego znajduje się tam stadion piłkarski, który zrobi wrażenie nawet na największych kibicach i znawcach futbolu. Mowa o Lusail Stadium, na którym zostanie rozegrany wielki finał.

Atrakcje – co warto zobaczyć?

Jeżeli chodzi o Lusajl, atrakcje powstają na bieżąco. W tym mieście nie można mówić o ważnych zabytkach, czy budynkach o bogatej historii. Wszystko dlatego, że jeszcze kilkanaście lat temu była tam tylko pustynia. W związku z tym w przypadku Lusajl, zwiedzanie nie powinno zająć kibicom wiele czasu. To nowoczesne i atrakcyjnie wizualnie miasto. Podstawowe obiekty warte zobaczenia to:

  • Crescent Park;
  • Lusail Stadium;
  • Qetaifan Island North (wyspa z mariną);
  • Lusail Marina Promenade (promenada nadmorska).

Atutem miasta jest to, że połączone jest linią metra z Doha, dzięki czemu turyści nie powinni mieć większych problemów ze swobodnym dojazdem na mecze bezpośrednio ze stolicy Kataru.

Lusail Stadium – arena wielkiego finału

Na uwagę na pewno zasługuje Lusail Stadium, czyli arena wielkiego finału Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej. Obiekt budowano w latach 2017-2021 i oficjalnie może pomieścić 86 000 kibiców. Na wielkim finale frekwencja powinna wynieść 80 000 i tyle miejsc przygotowano. To największy stadion na Mundial w tym roku. Łącznie rozegranych zostanie na nim 10 spotkań turnieju. Będzie to 6 meczów fazy grupowej oraz mecz 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał i wielki finał. Ten ostatni mecz odbędzie się 18 grudnia.

Recommended Posts