0%
Still working...

Muzeum Sztuki Islamskiej – jedna z największych atrakcji w Doha

Muzeum Sztuki Islamskiej

Osoby odwiedzające Katar są pod tym względem zgodne. Według większości Muzeum Sztuki Islamskiej to jedna z największych atrakcji nie tylko stolicy, ale również całego państwa Katar. W zasobach muzeum znajduje się wiele drogocennych eksponatów, a podczas Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej wielu kibiców powinno zdecydować się na jego odwiedzenie. Co znajduje się w muzeum, czy warto je zobaczyć i jak do niego dojechać? Sprawdźmy!

Muzeum Sztuki Islamskiej – miejsca dla każdego

Bez wątpienia Muzeum Sztuki Islamskiej w Doha zrobi wrażenie nie tylko na osobach, które na co dzień lubią takie miejsca. Jeszcze przed wejściem do jego środka wrażenie robi islamski styl architektoniczny budynku muzeum oraz jego położenie. Znajduje się bowiem na małym cyplu, który delikatnie wchodzi w wody zatoki. Wnętrze urządzono i wykończono z przepychem, dlatego alejki muzeum spokojnie mogłyby mieścić się w prestiżowym pałacu. Standardowo muzeum otwarte jest codziennie, a wstęp do niego jest bezpłatny.

We wnętrzach znajduje się wiele cennych eksponatów. Są to niezwykle ważne zabytki dla sztuki i kultury islamskiej, które gromadzone były na trzech kontynentach. Eksponaty pochodzą nie tylko z Półwyspu Arabskiego, ale także z Hiszpanii i krajów położonych w Azji Południowo-Wschodniej. Wśród zabytków znajdują się m.in.: broń, biżuteria, tekstylia i ceramika. Najstarsze eksponaty pochodzą z VII wieku, a najmłodsze są współczesnymi wytworami islamskiej sztuki. Co ciekawe, kolekcja zebrana w jednym miejscu w Muzeum Sztuki Islamskiej pod względem skali jest nieporównywalna do żadnej innej tego typu kolekcji w Europie. Podczas odwiedzin w muzeum pamiętaj o tym, że niezbędny jest skromny ubiór. Zakazane są krótkie spodnie i spódnice, a także odsłonięte ramiona.

Jak dojechać do The Museum of Islamic Art?

The Museum of Islamic Art zlokalizowane jest na jednym z początków promendy Doha Corniche. W związku z tym jednym z popularnych wyborów jest spacer nadmorskim traktem i dotarcie w ten sposób do muzeum. Turyści decydujący się na podróż metrem mogą wysiąść na stacjach: Souq Waqif lub National Museum, a następnie przez MIA Park dotrzeć do Muzeum Sztuki Islamskiej. Najbliżej zlokalizowanym przystankiem autobusowym jest Fishing Port. Alternatywą pozostaje dojazd taksówką lub Uberem.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Dokładne zwiedzanie The Museum of Islamic Art może zająć nawet kilka godzin. Pobieżne przejście przez wszystkie sale wystawowe i podziwianie eksponatów muzealnych to minimum godzina. Warto to uwzględnić w swoim planie podróży. Samo doświadczenie tej charakterystycznej architektury i wyjątkowego klimatu miejsca sprawia, że warto odwiedzić Muzeum Sztuki Islamskiej nawet wtedy, gdy na co dzień takie miejsca nie są dla Ciebie pierwszym wyborem.

Recommended Posts